Zawody robotów w Polsce

automatyczne auto

Zawody robotów SUMO

Od kilku lat wspólnie z Politechniką Warszawską organizujemy zawody robotów SUMO. Mają one charakter eventu i trwają jeden dzień. Każdy uczestnik otrzymuje z odpowiednim wyprzedzeniem harmonogram i regulamin imprezy. Jest ona dedykowana dla uczniów szkoły podstawowej w wieku od 7 do 15 lat, którzy wspólnie ze swoimi opiekunami tworzą dwuosobowe zespoły. Mają one 3,5 godziny na zabudowanie i zaprogramowanie robota, który wystartuje w zawodach SUMO. Zatem jeśli zdecydowałeś się wziąć w nich udział, pamiętaj, by zabrać ze sobą swój komputer oraz jeden zestaw klocków LEGO np. Mindstorms EV3.

Jak wyglądają zawody, czyli walki robotów SUMO?

Kulminacyjnym momentem, na który czekają wszyscy uczestnicy zawodów robotów, są finały SUMO. Na tym etapie są wyłaniani najlepsi zawodnicy, których dzieła biorą udział w walce na ringu. Czyli na dużym czarnym kole odgraniczonym białą linią. Na tym obszarze dwie drużyny stawiają w dowolnym miejscu po jednym robocie. Od tej chwili nie mogą ręcznie zmieniać lokalizacji swoich konstrukcji. Jedyną formą komunikacji z nimi jest droga bezprzewodowa, czyli połączenie laptop – robot. Zadaniem tej konkurencji jest wypchnięcie przeciwnika poza wytyczony okrąg. Najlepszy zespół ogłaszany jest zwycięzcą edycji zawodów SUMO.

Jakie edycje zawodów robotów odbywają się w Polsce?

Przez wzgląd na pandemię koronawirusa tegoroczne zawody SUMO współorganizowane przez Twój Robot zostały odwołane. W związku z zaistniałą sytuacją nie chcieliśmy narażać zawodników na zakażenie COVID-19. Nie mniej zachęcamy każde dziecko do nauki programowania i budowania własnych robotów. Możesz robić to we własnym zakresie, posiłkując się wiedzą zaczerpniętą na naszych kursach stacjonarnych i online.

Tymczasem chcemy zwrócić Twoją uwagę na inne edycje zawodów z robotyki w 2020 roku. Do najpopularniejszych wydarzeń w tej kategorii należą:

  • Robotic Arena, Wrocław – impreza odbyła się 25 stycznia. Określana jest mianem największego turnieju w Europie, który dzieli się na 18 konkurencji. Sporo emocji wywołuje zwłaszcza MicroMouse, Folkrace i Combat,
  • Mistrzostwa Polski Programistów w PLC – finał planowany jest na 7 listopada,
  • Bałtyckie Bitwy Robotów – zostały przeniesione na 2021 rok,
  • Jurobot Krasiejów – rejestracja nadal jest otwarta,
  • Sumo Challenge Łódź – termin nie jest znany,
  • SEMS 2020 – zawody robotów online w dniach 19-20 października.

Podsumowanie

Jak widzisz, pasjonaci robotyki i programowania z Polski mogą próbować swoich sił w różnych zawodach robotów. W potyczkach tych liczy się przede wszystkim:

  • wiedza i doświadczenie zawodników,
  • kreatywne podejście do rozwiązywania problemów,
  • analityczne myślenie.

Śmiało można powiedzieć, że są to umiejętności, które z każdą dekadą są coraz wyżej cenione na rynku pracy. Dlatego warsztaty prowadzone w naszych placówkach są dobrą inwestycją w przyszłość Twojego dziecka.