Zamień pasję dziecka do komputerów i nowych technologii na rozwój

Strategia lisa i lwa, czyli co może zrobić rodzic, by zachęcić dziecko do nauki programowania?

Jeśli nie wiesz, jak poradzić sobie z dorastającym juniorem, który ślęczy przy komputerze i gra, to podsuniemy Ci pewną myśl. Z naszego doświadczenia wynika, że w 90% przypadków przynosi ona pozytywne rezultaty. Musisz jednak być nieco jak Machiavelli i zastosować odpowiednią argumentację. Dlatego nie mów nastolatkowi, że dzięki nauce programowania będzie miał w przyszłości lepszą pracę itd.

Radzimy raczej, abyś zaczął rozmowę od dostrzeżenia zainteresowań dziecka. Następnie możesz opowiedzieć, że są kursy rozwijające jego pasję. Czyli zgłębiające tajniki gier od środka i dostarczające wiedzę, z której pomocą stanie się biegłym użytkownikiem Minecrafta. Jeśli zauważysz błysk w jego oku, to znaczy, że jest gotowy na propozycję udziału w próbnych zajęciach z kodowania. W naszych placówkach są one darmowe, gdyż zależy nam na tym, aby uczestnicy byli w pełni przekonani, że lekcje spełniają ich oczekiwania.

Roboty dla dzieci – edukacja poprzez zabawę

Z pewnością dostrzegasz zależność, że jeśli coś jest „fajne” dla kilkulatka, to poświęca temu sporo czasu z własnej woli. Nie jest to nic odkrywczego, my dorośli działamy dokładnie tak samo. Zatem wczuj się w sposób myślenia przeciętnego ucznia i zastanów się, jaka powinna być edukacja, by była przyjemna w odbiorze? Jest na to jedna odpowiedź – ciekawa!

Kluczem do młodych umysłów jest odpowiednio dobrana retoryka, która trąca struny emocji. Dlatego właśnie lekcje robotyki dla dzieci (https://twojrobot.pl/kursy/kursy-robotyki/) są olbrzymią frajdą. Dajemy im narzędzia, podpowiadamy jak budować roboty i pozwalamy im swobodnie myśleć i tworzyć. Już po kilku zajęciach u nas, zauważysz, że syn lub córka:

  • zyskuje pewność siebie,
  • konstruuje mechanizmy z LEGO,
  • zaczyna kodować.

To doskonały początek drogi otwierającej nowe możliwości kształcenia w dziedzinie automatyki.

Co wybrać dla dzieci – kursy programowania czy robotyki?

Jako praktycy polecamy robotykę dla dzieci w wieku przedszkolnym. To doskonały moment na odkrywanie wiedzy o robotach. Zwłaszcza że przychodzi ona w naturalny sposób poprzez zabawę. Sześciolatek jest w stanie złożyć i uruchomić pierwszy mechanizm praktycznie bez pomocy osoby dorosłej. Dzięki temu przesuwa on kolejną granicę w stronę samodzielności. To bardzo ważna kompetencja, która umożliwia nieustanny rozwój. Na tym etapie edukacji uczymy podstaw programowania (https://twojrobot.pl/kursy/kursy-pozalekcyjne-programowanie/). Jest ono dość uproszczone i odbywa się za pomocą gotowych bloczków (Scratch).

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że nasze spostrzeżenia pomogą Twojemu dziecku w znalezieniu swojej pasji. Pamiętaj, że może ona stać się początkiem jego kariery zawodowej. Dlatego daj mu szansę ukierunkować swoje zainteresowania, podpowiadając, jak może to osiągnąć. Nie blokuj dostępu do nowinek technologicznych, gdyż są one narzędziem, z którego będzie korzystać w swoim życiu.