Rozwój kompetencji cyfrowych – XXI wiek

dziecko steruje robotami

Jakie powinny być kompetencje człowieka XXI wieku?

Ostatnie miesiące pokazały nam wszystkim, jak ważne są umiejętności, takie jak:

 • szybka adaptacja do zmiennych warunków pracy i nauki,
 • otwartość na nowe technologie,
 • kreatywne rozwiązywanie problemów.

Większość z nas została niejako zmuszona do działania w nowej rzeczywistości. Ujawniła ona konieczność wdrożenia zdalnej współpracy zarówno na płaszczyźnie zawodowej, jak i edukacyjnej. Naszym zdaniem była to chwila, która wpłynęła na sposób myślenia wielu nauczycieli, uczniów i rodziców. Lekcje w szkołach oraz kursy w Twój Robot odbywały się wyłącznie online. Do tego celu zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy praktycznie z dnia na dzień platformę cyfrową. Za jej pośrednictwem mogliśmy elastycznie przenieść ćwiczenia z robotyki do internetu. Zauważyliśmy, że dzieci gładko przestawiły się na ten system i w lot opanowały obsługę programu. Niezbicie świadczy to o tym, że młode i chłonne umysły są gotowe na rewolucję w szkolnictwie. My także się do niej przyłączamy, dlatego nasze kursy programowania uczą:

 • kreatywnego myślenia, czyli formułowania właściwych pytań i poszukiwania nieszablonowych odpowiedzi,
 • pozyskiwania informacji z różnych źródeł,
 • sprawnej analizy danych oraz wnioskowania,
 • decydowania i współdecydowania,
 • współpracy w zespole, w tym podziału i delegowania zadań.

W Twój Robot stawiamy na rozwój kompetencji cyfrowych dziecka

Zdaniem specjalistów takie podejście pomoże współczesnym nastolatkom w życiu zawodowym. Uważamy również, że warsztaty z robotyki, które prowadzimy, są szansą na rozwój kompetencji cyfrowych. Zauważ, że XXI wiek należy do świadomego użytkownika różnych systemów informatycznych. W związku z tym w Twój Robot dbamy o jego edukację już dziś poprzez:

 • dostęp do zajęć z programowania na terenie całej Polski – stacjonarnych oraz online,
 • umożliwienie wypożyczenia sprzętu, w tym zestawów dla młodego robotyka,
 • profesjonalne wsparcie instruktora.

Pandemia uświadomiła nam, jak duże znaczenie mają kompetencje cyfrowe i ich ukierunkowany rozwój. Zdalny dostęp do wiedzy z robotyki umożliwił dzieciom stworzenie własnego harmonogramu pracy. Dzięki niemu nauczyły się jak efektywnie zarządzać ograniczoną ilością czasu.

Obecnie nasze lekcje stacjonarne organizujemy w małych, 12-osobowych grupach. W trosce o bezpieczeństwo sanitarne odkażamy wszystkie sprzęty oraz zestawy klocków. Ponadto edukujemy podopiecznych, jak prawidłowo dezynfekować ręce. Zachęcamy do udziału w laboratoriach z robotyki, które są pomocne w zdobywaniu nowych i cennych umiejętności z zakresu m.in. programowania.

Podsumowanie

Analityczne myślenie oraz syntetyzowanie wiedzy to umiejętności, które przydadzą się również w szkole. Zauważ, że zajęcia w małych grupach rówieśniczych pozwalają na szybszy rozwój kompetencji cyfrowych i społecznych. Zainwestuj w przyszłość swojego dziecka i przyprowadź je do Twój Robot!