Robotyka i sztuczna inteligencja jako przyszłość rynku pracy

Roboty – szansa czy zagrożenie dla pracownika?

Masz świadomość, że w ostatniej dekadzie rewolucja technologiczna nabrała sporego przyspieszenia? Jest to wynikiem przede wszystkim intensywnego rozwoju branży IT oraz robotyki. Obie te dziedziny istotnie zmieniły oblicze współczesnej gospodarki. Zwłaszcza jeśli chodzi o wyręczanie osób w wykonywaniu powtarzalnych i żmudnych czynności. Są one typowe dla wielu linii technologicznych. Dzięki robotom zwiększa się wydajność i obniżają się koszty związane z zatrudnieniem pracowników.

Z jednej strony powoduje to zmniejszenie liczby etatów na stanowiskach wymagających niskich kwalifikacji. Natomiast z drugiej powstaje duże zapotrzebowanie na robotyków. Dlatego Twoje dziecko już nawet od przedszkola powinno rozpocząć naukę programowania. Wiedza ta z pewnością zaprocentuje za kilka lub kilkanaście lat.

Robotyka – dziedzina przyszłości

W latach osiemdziesiątych miłośnicy SF mogli tylko pomarzyć o sztucznej inteligencji. Aktualnie jest ona na porządku dziennym i to dosłownie. Korzystasz z niej np. tuż po przebudzeniu się, gdy parzysz sobie aromatyczną kawę w ekspresie. Czy zastanawiałeś się, jak to urządzenie działa? Skąd wie ile ziaren zmielić, do jakiej temperatury podgrzać wodę? To zasługa oprogramowania, które steruje całym mechanizmem.

Pomyśl o tym, że roboty pracują w:

  • szpitalach np. roznosząc pacjentom tabletki – zmniejsza to ryzyko pomyłki w podaniu nieodpowiedniej dawki czy rodzaju leku,
  • fabrykach – składając samochody, pralki czy telewizory,
  • wojsku – jako samobieżne mechanizmy do rozbrajania ładunków wybuchowych itp.

To dopiero początek, ponieważ rozwój ten zmierza w kierunku coraz większej zastępowalności osób przez androidy. Dotyczy to zwłaszcza sektora usług i handlu. Tu, chociaż wydaje się to trudne do wyobrażenia, za 10 do 20 lat maszyny będą obsługiwały klientów w salonach sprzedaży np. telefonów.

Nauka programowania – wiedza niezbędna w XXI wieku

Każdego dnia widzimy, jak nasi podopieczni zdobywają nowe umiejętności z zakresu robotyki. Kursy programowania umożliwiają im sprawne kodowanie i pisanie algorytmów. Nauka jest tym przyjemniejsza, że nie wiąże się z ocenianiem. Projekty realizowane w naszych placówkach uczą:

  • samodzielnego myślenia,
  • pracy zespołowej,
  • zarządzania zasobami i czasem.

Podsumowanie

Jak wiesz, wspomniane powyżej umiejętności i kompetencje są niezbędne pracownikowi w tym stuleciu. Dzięki nim Twój syn lub córka unikną wykluczenia zawodowego i płynnie wkroczą w dorosłe życie. Być może to właśnie ich starania przyczynią się do polepszenia egzystencji następnych pokoleń? Społeczeństwo będzie miało więcej czasu na edukację, rozwój intelektualny oraz dla rodziny. Zachęcamy Cię do przemyślenia tego tematu i skorzystania z naszej oferty. Zapraszamy na darmową lekcję nauki programowania. Kursy dostępne są na terenie całej Polski w większych miastach.