Roboty edukacyjne dla małych i dużych

Roboty do samodzielnego montażu w domu

W sklepach znajdziesz serie klocków i podzespołów pochodzących od różnych producentów. Zestawy te pomagają dziecku zrozumieć podstawy robotyki i zachęcają do nauki programowania. Tego typu edukacja odbywa się poprzez zabawę i sprzyja rozwojowi kreatywności.

Robot LEGO Mindstorms – kurs programowania idealny dla ucznia

O Mindstorms śmiało można powiedzieć, że jest bliskim krewnym LEGO Technic. Zwróć uwagę na to, że obie serie klocków są ze sobą kompatybilne. Dlatego Twój syn lub córka może swobodnie łączyć zestawy, by tworzyć własne roboty.

Najnowsza, trzecia generacja Mindstorms dla młodych konstruktorów to wersja EV3. Nazwa pochodzi od kostki sterującej, którą wyposażono w:

  • w szybki procesor ARM9 300 MHz,
  • port, do którego można podłączyć 4 silniki równocześnie,
  • spory ekran o dobrej rozdzielczości,
  • pamięć z opcją powiększenia (wejście na kartę Micro SD),
  • moduł Bluetooth,
  • dodatkową wtyczkę WiFi,
  • głośnik,
  • 6 wygodnych przycisków.

Mikrokontroler można sterować urządzeniem zewnętrznym np. laptopem czy smartfonem. Na nim dziecko koduje w specjalnym i intuicyjnym języku graficznym. Nauka programowania polega na dokładaniu kolejnych poleceń do bloczka startowego. Następnie gotowy algorytm wgrywa się do kostki EV3 i podłącza się do niej różne czujniki np. koloru, ruchu, dźwięku.

W związku z tym, że edukacja tego typu to nieustanny i dynamiczny rozwój, kolejnym etapem są języki tekstowe EV3Basic oraz Robot-C. Tak rozpoczyna się wielka przygoda, która może stać się pasją i być może zdecyduje o wyborze przyszłego zawodu przez Twoją pociechę. Zauważ, że budowanie robotów jest źródłem radości i satysfakcji dla młodego konstruktora.

RoboRobo — robot dla nastolatka i malucha

Zestawy RoboRobo opracowano na Narodowym Uniwersytecie w Seulu i są dostępne w dwóch wersjach. Pierwsza z nich stworzona została z myślą o młodzieży, która uwielbia majsterkowanie i interesuje się zagadnieniami mechaniki. Zestaw ten w przeciwieństwie do LEGO Mindstorms wymaga użycia śrubokręta oraz łączenia przewodów. Poza tym podzespoły w RoboKit mają bardzo techniczny wygląd. Komplety te przeznaczone są dla osób, które poważniej podchodzą do konstruowania i nauki programowania.

Drugi wariant powstał z myślą o sześciolatkach i nazywa się RoboKid. Składa się on z kolorowych modułów, które łatwo łączy się w całość. Robotami steruje się za pomocą komend ułożonych z wielobarwnych puzzli. Następnie polecenia wczytywane są do jednostki sterującej.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że wiesz już, iż robotyka dla dzieci to wspaniałe wyzwanie. Dowiedziałeś się także, czym różnią się dwa najpopularniejsze zestawy do budowania pierwszych robotów. Dlatego, jeśli Twój syn lub córka chcą spróbować swoich sił w tworzeniu np. łazika marsjańskiego, to zapraszamy na nasze kursy programowania. Dostępne są na terenie całej Polski – sprawdź w swoim mieście.