Robot przyjacielem dziecka – z czego go zbudować?

Od czego warto zacząć przygodę z robotami?

Nawet 5-letnie dziecko jest w stanie skonstruować swój pierwszy pojazd kosmiczny. Wystarczy pomóc mu zrozumieć sposób działania mechanizmów. W tym wieku umysł jest chłonny jak gąbka. Dużą rolę w procesie poznawczym odgrywa ciekawość.

Na tym etapie rozwoju warto sięgnąć po rozwiązania oferowane przez LEGO np. BOOST. Dla nieco starszych ten sam producent klocków przygotował bardziej zaawansowane zestawy. Są one dostępne na zajęciach i warsztatach z robotyki na terenie całego kraju w Twój Robot. Zapewniamy profesjonalne kursy z wykorzystaniem LEGO Mindstorms NXT i EV3.

Przyprowadź juniora do jednej z naszych placówek. Spotkacie się w niej z przyjazną atmosferą i profesjonalnym podejściem do tematu. Z pomocą instruktorów dziecko zrozumie, czym są roboty i od czego rozpocząć ich budowanie.

Jakie możliwości daje LEGO EV3?

Klocki z tej serii zaliczają się do tzw. trzeciej generacji. Jej poprzednikami był LEGO Mindstorms NXT i jeszcze wcześniejsza wersja — RCX. Wspólnym mianownikiem wszystkich wariantów jest jednostka centralna, nazywana klockiem programowalnym. W LEGO EV3 mikrokontroler steruje silnikami oraz czujnikami. Łączy się z nimi za pomocą dedykowanych kabli zakończonych specjalnie zaprojektowanymi wtyczkami. Wnętrze kostki skrywa procesor ARM9, który działa na systemie operacyjnym Linux. Natomiast źródłem zasilania są baterie typu AA. Komunikacja z komputerem jest możliwa poprzez Wi-Fi, Bluetooth oraz kabel USB.

Najważniejsze w konstrukcjach LEGO EV3 jest to, że można je programować za pośrednictwem intuicyjnego interfejsu. Jest on dostępny w dedykowanej na laptopy i tablety aplikacji LabView. Zestawy w standardzie mają pewną pulę części, czyli klocków, czujników, ale możliwe jest rozszerzenie modelu o np. żyroskopy. Dzięki niemu Twoje dziecko zbuduje robota w stylu BB-8 rodem ze Star Wars. Poza tym bez problemu może skonstruować małego Wall-E’go lub wybrać się pojazdem z misją na Marsa.

Wiele korzyści Lego NXT i EV3

Ich zaletami są:

  • kompatybilność z elementami z Technics,
  • czytelny samouczek,
  • dostęp do inspirujących schematów modeli DIY,
  • nieograniczona swoboda w tworzeniu własnych projektów,
  • uczenie się programowania w ciekawy sposób.

Z doświadczenia wiemy, że robotyka budzi wiele pozytywnych emocji wśród naszych kursantów. Uczy w najlepszy z możliwych sposobów, czyli poprzez przyjemną zabawę. Daje poczucie spełnienia i satysfakcję, która wynika z osiąganych rezultatów. Pokaż juniorowi jasną stronę mocy edukacji i zaproś go do Twój Robot.