Półkolonie dla dzieci pytania i odpowiedzi!

Planujesz wakacje lub ferie dla swojego dziecka?

Zastanawiasz się jaką formę wybrać tym razem? Na pewno też zastanawiasz się nad półkoloniami 🙂

Półkolonie to ciekawa forma spędzenia czasu Twojego dziecka właśnie podczas wakacji lub ferii zimowych. Półkolonie odbywają się w mieście i trwają zazwyczaj przez 1 tydzień, czyli 5 dni po kilka godzin dziennie. Tematyka półkolonii może być przeróżna, a najlepiej wybrać taką, która jest zgodna z zainteresowaniami Twojego dziecka 🙂 To daje duże prawdopodobieństwo, że Twoje dziecko będzie zadowolone i spędzi super czas podczas półkolonii. 🙂 Jednak wybór tematyki półkolonii to nie wszystko, bo jest jeszcze kilka innych zagadnień, które mogą zaprzątać Twoją głowę, dlatego poniżej odpowiadamy na najczęstsze pytania rodziców przed zapisaniem dziecka na półkolonie. Poniższe odpowiedzi tycza się półkolonii organizowanych przez naszą firmę.

Czy i jakie jest zapewnione wyżywienie podczas półkolonii?

Podczas półkolonii zapewniamy wyżywienie w formie obiadu, podawanego około godziny 12-12:30, słodkiej przekąski w formie, np. wafelka około godziny 15:00. Dodatkowo przez cały dzień dzieci mają dostęp do owoców, np. takich jak jabłko czy banan- traktujemy to jako zdrową przekąskę, gdzie dziecko złapie mały głód 🙂 Dodatkowo podczas całego dnia dostępna jest woda niegazowana i dzieci w każdej chwili mogą się napić.

Obiady przywożone są przez sprawdzoną firmę cateringową w formie drugiego dania. Zazwyczaj są to standardowe dania, które dzieci najczęściej jedzą, a mianowicie: pierś z kurczaka w panierce z ziemniakami i surówkami, spaghetti bolognese, czy pierogi lub naleśniki. Oferujemy także dla dzieci z alergiami pokarmowymi możliwość skorzystania z posiłku z wykluczeniem tego, czego dziecko nie może jeść. Taką informację uzupełniają Państwo na około 2 tygodnie przed półkoloniami.

Podczas półkolonii nie zapewniamy śniadania, ponieważ  z naszego doświadczenia był to posiłek zazwyczaj wyrzucany. Natomiast wiemy też, że nie każde dziecko jednak zje rano śniadanie więc polecamy zapakować dziecku lubianą przez niego kanapkę. Taka kanapka jest też dobrym rozwiązaniem na mały głód- gdy dziecko nie je owoców lub jest alternatywą gdyby na obiad było danie, którego dziecko totalnie nie będzie chciało zjeść.

W jakich godzinach odbywają się półkolonie i co tam dzieci robią?

To pytanie, które pada przy każdej naszej rozmowie z rodzicami 🙂 A więc: półkolonie odbywają się w godzinach 9:00-16:00. To godziny zajęć zorganizowanych, które odbywają się według planu wybranej półkolonii. Jednak! Wiemy, że jako rodzice pracujemy w różnych godzinach więc nasze półkolonie mają extra opcje- godziny świetlicowe, które odbywają się w godzinach 7:45-9:00 i 16:00-17:00. Jest to czas, w którym można przyprowadzić dzieci i zostaną one pod opieką instruktora. W tym czasie nie ma zajęć zorganizowanych, ale są spontaniczne zabawy, gry planszowe, klocki itd. W tym czasie rodzic razem z nami czeka do zajęć głównych tych zorganizowanych.

Natomiast podczas zajęć zorganizowanych dzieci mają przewidziane zajęcia zgodnie z rozkładem jazdy, którego wklejamy poniżej:

Podane powyżej plany mogą ulec delikatnym zmianom lub przestawieniu godzin. Co to oznacza? Oznacza to, iż np. pokaz eksperymentów zamiast we wtorek może odbyć się w środę, a zajęcia ze środy np. we wtorek lub np. zajęcia z robotyki mogą być rano, a popołudniu zajęcia z tworzenia slime. Także może być przesunięcie godzinowe, jeżeli np. grupa dzieci uwielbia tworzenie animacji poklatkowych to wtedy wydłużymy zajęcia o 15 minut kosztem zajęć, które przez daną grupę są mniej lubiane. Jednak staramy się, aby zmiany były z jednej strony niewielkie, ale z drugiej strony przede wszystkim zależy nam na dobrej zabawie danej grupy- a każda grupa może być różna 🙂

Czy po zapisie na półkolonie można zrezygnować? Co jeżeli dziecko się rozchoruje?

To też jest pytanie, które się pojawia wśród rodziców, szczególnie dotyczące choroby dziecka, bo jak wiemy tego nigdy nie jesteśmy w stanie przewidzieć, nawet dzień przed półkoloniami! A mianowicie:

 • Na 16 dni przed półkoloniami można zrezygnować, bez podania powodu- mogą zmienić Wam się plany itd więc jak najbardziej to akceptujemy i wtedy zwracana jest cała kwota, zaliczka również.
 • W przypadku rezygnacji po tych 16 dniach, zaliczka przepada- druga wpłata jest zwracana.
 • W przypadku choroby dziecka, praktycznie całą kwotę można wykorzystać na nasze usługi aż przez cały rok- tzn. że możecie te pieniądze wykorzystać na kolejne półkolonie, organizacje urodzin czy kurs dostępny w naszej ofercie. Dotyczy to także sytuacji, gdy dziecko zachoruje w trakcie i np. nie może skorzystać z dwóch półkolonii. Wtedy kwota za te dwa dni pomniejszona o podstawowe koszty wyżywienia jest możliwa do wykorzystania ponownie przez cały rok.
 • Natomiast w sprawach związanych z programem to prosimy o przeczytanie jakie będą zajęcia w planie- wszystkie są rozpisane i razem z dzieckiem przemyślcie, czy na pewno te warsztaty spodobają się akurat Waszemu dziecku 🙂 bo każde jest inne i ma inne zainteresowania 🙂 Dlatego plany są ogólnodostępne.

Kto prowadzi zajęcia podczas półkolonii i opiekuje się dziećmi?

Podczas półkolonii opiekę nad dziećmi sprawują nasi instruktorzy, którzy:

 • są przez nas przeszkoleni- zarówno z całego programu zajęć, jak i metodyki oraz sposobów pracy z dziećmi,
 • mają odpowiednie kwalifikacje wymagane przez Kuratorium Oświaty, a mianowicie ukończony kurs wychowawcy kolonijnego, dokumenty związane z brakiem karalności i ukończonym odpowiednim wykształceniem,
 • przeważnie są studentami lub osobami po studiach- stawiamy na młodą kadrę, która ma dobry kontakt z dziećmi, a przede wszystkim jest biegła w tematykach, które proponujemy na półkoloniach- przeważnie to cyfrowe kompetencje i zależy nam na tym, aby dzieci miały zajęcia prowadzone przez osoby biegłe w tych właśnie obszarach.
 • mają doświadczenie w pracy z dziećmi.

Podczas półkolonii zgodnie z rozporządzeniem grupy są maksymalnie 15-osobowe i sprawuje nad nim opiekę 1 instruktor. Jednak na półkoloniach można spotkać grupy 10-15 osobowe. W przypadku grup powyżej 15 osób opiekę sprawuje zawsze 2 opiekunów.

Dodatkowo każda półkolonia jest pod nadzorem organizatora, koordynatora/kierownika.

Co powinno zabrać ze sobą dziecko na półkolonie?

Podczas półkolonii praktycznie wszystko zapewniamy- zarówno sprzęt do zajęć, jak i wyżywienie. To co jednak polecamy zabrać dla dziecka to:

 • kanapkę, na wypadek gdyby było głodne,
 • koszulka na zmianę, gdy sie wybrudzi czy będzie bawiło się zbyt dobrze… 🙂
 • buty na zmianę (szczególnie w zimę) tak, aby były wygodne dla dziecka i nie przegrzewało się.
 • koszulka do malowania- najlepiej biała! Podczas półkolonii przewidziane są warsztaty z malowania koszulki, a więc prosimy o zabranie starej, najlepiej białej koszulki, którą będzie można pomalować farbami do tkanin 🙂

Natomiast nie polecamy dawać dziecku: zabawek, komputerów/tabletów i innych cennych akcesoriów. Podczas zajęć wszystko zapewniamy więc niepotrzebnie mogłoby to się zgubić lub zostać zniszczone przez innych uczestników.

Co to jest akcja „polecenia” i czy są zniżki dla rodzeństwa?

Akcja polecenia podczas zapisów na półkolonie to akcja dla osób, które po pierwsze zapisują więcej niż jedno dziecko, ale także dla dzieci, które zapisują się z przyjaciółmi lub dla osób, które nas po prostu polecają innym. 🙂 Każda osoba, która zapisuje się z polecenia otrzymuje rabat 30zł i osoba polecająca również! Jednak to nie wszystko, jeżeli z Twojego polecenia zapisze się więcej niż jedna osoba- to oczywiście każda otrzymuje rabat 30zł, ale Ty otrzymujesz tyle rabatów ile osób z Twojego polecenia. Co ważne! Rabaty się sumują! 🙂 Niektórzy rodzice otrzymują u nas z tej akcji rabaty nawet po 150zł czy 300zł! W przypadku rodzeństwa działa to tak samo- każde dziecko otrzymuje rabat 30zł. I co jeszcze lepsze- akcja polecenia łączy się z aktualnymi czasowymi promocjami. 🙂 Nie musisz rezygnować z promocji czasowej tylko możesz je połączyć.

Jak dać nam znać o poleceniu? Przy zapisie w formularzu jest specjalnie utworzone do tego okienko- wystarczy wpisać nazwisko osoby polecającej lub jak zapisujecie się przez telefon to wtedy telefonicznie podać nazwisko i my już je przypiszemy do odpowiedniej osoby. 🙂 Zachęcamy do brania udziału w akcji!

Jak dokonywać płatności za półkolonie? Czy muszę zapłacić całość od razu?

Płatność za półkolonie możliwa jest w dwóch wpłatach. Na początek należy wpłacić całość lub zaliczkę w kwocie 250zł w ciągu 4 dni od zapisu. Wpłata jest potwierdzeniem zapisu, rezerwacją miejsca i akceptacja umowy. Natomiast drugą wpłatę, w przypadku płatności zaliczki należy wpłacić na 2 tygodnie przed półkoloniami. Numer konta wraz z danymi podany jest w mailu oraz na umowie.

Mail z danymi otrzymują Państwo zaraz po zapisie- są tam wszystkie kluczowe informacje + dostęp do systemu z umową i podglądem do płatności. W tym miejscu można mieć podgląd, czy Wasza wpłata trafiła do nas i została zaksięgowana.

Jak dokonać zapisu dzieci na półkolonie?

Zapisu na półkolonie można dokonać na 3, a nawet 4 sposoby. 🙂

 1. Pierwszy sposób to przez naszą stronę , tylko należy wybrać miasto –> następnie odpowiedni termin –> i wypełnić formularz, który trafia do naszego systemu. Po jego akcpetacji przyjdzie mail już ze szczegółowymi informacjami. Akceptacja przez nas jest niezbędna, aby sprawdzić czy są jeszcze wolne miejsca i czy wszystko się zgadza w formularzu oraz jakie rabaty należy dodać 🙂
 2. Drugi sposób to opcja telefoniczna- 600380780. Pracujemy codziennie poniedziałek- piątek w godzinach 8:00-16:00, a czasem nawet do 17:00. Jeżeli nie możecie dodzwonić się pod ten numer to można jeszcze spróbować: 606299977 lub ostatecznie 882775479.
 3. Trzeci sposób to poprzez maila- napiszcie do nas na sekretariat@twojrobot.pl
 4. Czwarty sposób to FB- przez naszego facebooka , w prywatnej wiadomości można do nas napisać 🙂

Jak dzieci pracują na półkoloniach i czy jak zapisujemy je razem, czy mogą wspólnie pracować?

Podczas półkolonii w zależności od zajęć i wybranej półkolonii dzieci pracują albo pojedynczo, albo w parach albo w trójkach lub wspólnie szykują projekt. W każdym razie podczas półkolonii stosujemy podejście projektowe- każde zajęcia to oddzielny projekt do realizacji i w zależności od potrzeby i zaawansowania to realizujemy to w odpowiednich zespołach. Przykładowo zajęcia z robotyki podczas półkolonii cyfrowy wypas realizowane są w zespołach 2-osobowych, a w przypadku małych odkrywców (młodszych dzieci) projekty realizowane sa już w zespołach 2-3 osobowych w zależności od poziomu zaawansowania dzieci. Zajęcia artystyczne takie, jak slime, koszulki itd realizowane są pojedynczo. Jednak już projekt wspólnego budowania świata minecraft z klocków LEGO realizujemy we wspólnym projekcie z całą grupą, jak i animacje poklatkowe. Jeżeli interesuje Cię informacja, jak pracujemy przy danych warsztatach- napisz, a wtedy dokładnie poinformujemy Ciebie 🙂

W momencie gdy zapisujecie dzieci, które się już znają i lubią to oczywiście można w uwagach nam napisac, że w przypadku tworzenia zespołów mają pracować razem. Tak samo wygląda sprawa z rodzeństwem, ale tutaj nie zawsze praca rodzeństwa razem jest dobra… 🙂

Jak wyglądają zajęcia z robotyki dla dzieci? Czy dzieci coś muszą umieć?

Zajęcia z robotyki podczas półkolonii organizowane są zarówno na cyfrowym wypasie, jak i na półkolonii młodzi odkrywcy. Zarówno na jednych, jak i drugich półkoloniach zajęcia realizowane są zgodnie z naszą metodyką, a mianowice –> misja –> budowanie robota –> tworzenie wspólnie algorytmu –> programowanie –> ZABAWA!!

Zajęcia mają na celu ożywić klocki, z których tworzymy np łazika marsjańskiego. Jak wygląda ożywianie? To jego programowanie w scratch lub w pythonie. I tutaj język wybierany jest w zależności od wieku i zaawansowania dzieci. Dodatkowo programowanie odbywa się na tabletach lub komputerach- znowu sprzęt dostosowywany jest do wieku i umiejętności dzieci.

Podczas półkolonii dzieci na cyfrowym wypasie tworzą pięć projektów- codziennie inny projekt! Natomiast w przypadku półkolonii młodzi odkrywcy będą to 2-3 projekty robotów w zalezności od umiejętności dzieci. Ważne! Dzieci nie muszą mieć specjalnych umiejętności przed ponieważ projekty dostosowujemy do grupy, z którą pracujemy na półkoloniach. Ponadto, np. 2 zespoły mogą robić łatwiejszy program, a 2 inne mieć trudniejsze zadania. Robotyka- zajęcia z programowania robotów są bardzo elastycznymi zajęciami, które można dostosować już podczas półkolonii do poziomu dzieci.

Jak wyglądają zajęcia z minecrafta?

Zajęcia z minecrafta na półkoloniach to zajęcia z programowania w Minecraft Education. Nie mylmy tego z graniem! 🙂 Podczas półkolonii młodzi odkrywcy przewidziane mają 2-3 warsztaty programowanie z Minecraft i odbywa się to poprzez scratch- blokowe programowanie. Pomimo tego, ze świat na pierwszy rzut oka wygląda totalnie jak minecraft to nie znaczy, że dzieci grają- dzieci tam programują! Ich zadaniem jest zaprogramować agenta, aby dla naszego bohatera wykonywał zadania, które umożliwiają jemu przejście mapy.

Podczas półkolonii cyfrowy wypas dzieci mają 3-4 warsztaty z programowania Minecraft Education i tak, jak powyżej odbywa się to w języku scratch blokowym lub dla dzieci bardziej zaawansowanych już w python. Dzieci podczas tej półkolonii mają przewidziany turniej w Minecraft i tutaj już będzie gra, ale wspólna- oparta na zasadach pracy zespołowej i podziale ról pomiędzy uzcestników.

Czy dzieci mają zajęcia ruchowe podczas półkolonii?

Oczywiście! Podczas półkolonii ważne jest, aby dzieci mogły także rozprostować nogi i aktywnie spędzić czas. Dlatego tez na naszych półkoloniach dbamy o to- zarówno na półkolonii młodzi odkrywcy, jak i cyfrowy wypas. Zajęcia sportowo-animacyjne odbywają się codziennie i trwają w zależności od wybranej półkolonii 1-1,5 godziny. Zajęcia te realizowane są podczas wakacji na świeżym powietrzu, a podczas ferii w sali. Zajęcia sportowe w zależności od grupy są animowane lub organizowane zawody lub są to spacery lub zajęcia grupowe- wszystko zależy od tego, jakie preferencje ma dana grupa półkolonijna. Stawiamy przede wszystkim na dobrą zabawę!

Czym różni się program półkolonii młodzi odkrywcy i cyfrowy wypas?

Jak wybrać półkolonie dla swojego dziecka? Szczególnie to pytanie dotyczy dzieci z przedziału wiekowego 8-10 lat. Dlaczego?

Półkolonie młodzi odkrywcy są dla dzieci 5-10 lat więc docelowo dla dzieci młodszych. Półkolonie te mają założenie, iż mają różnorodne warsztaty, ale codziennie jest blok programowania- albo z robotami albo z Minecrfatem. Jednak to jest jeden blok codziennie po 1,5 godziny. Pozostały czas to różne zajęcia- codziennie oczywiście te aktywne i sportowe, ale poza tym: eksperymenty, zajęcia artystyczne, zajęcia z LEGO, animacji poklatkowych. Robimy także slime, tworzymy koszulkę pamiątkową. Więc dużo się dzieje! Polecamy dla dzieci młodszych, lubiących różne aktywności i bardziej dla dziewczynek.

Natomiast półkolonie na cyfrowym wypasie przewidziane są dla dzieci w wieku 8-14 lat i są one już ciut bardziej zaawansowane i jak sama nazwa wskazuje głównie stawiamy tutaj na zajęcia cyfrowe. W tym programie zajęcia z programowania robotów odbywają się codziennie, a mianowicie w trakcie półkolonii odbywa się 5 takich warsztatów- codziennie inny projekt. Dodatkowo codziennie jest blok programowania z Minecraftem lub Turniej Minecrafta- więc to drugi już blok każdego dnia z programowaniem. I dodatkiem do półkolonii to zajęcia sportowe i w ciągu tygodnia dodatkowo slime i pamiątkowa koszulka.

Podczas każdych półkolonii realizujemy warsztaty z cyberbezpieczeństwa, bo doskonale wiemy jak istotne jest, aby z komputerów, Internetu korzystać właściwe, bezpiecznie i z korzyścią dla nas i naszej edukacji!

Czy na półkoloniach dzieci są ubezpieczone?

Tak, podczas półkolonii dzieci są ubezpieczone i mają przez nas wykupione NNW w PZU. W mailu przed półkoloniami wysyłane są warunki ubezpieczenia dla każdego rodzica.