Krótka historia robotyki

bialy robot

Początki robotyki i jej osiągnięcia

Już w starożytności zastanawiano się nad możliwością zbudowania „sztucznego człowieka”, o czym pisał Homer. Zgodnie z wierzeniami Hefajstos wykuł w swojej kuźni istoty z brązu i złota, by następnie tchnąć w nie życie. Opowieść o „złotych sługach” to zalążek pierwszej myśli o androidach, które Ty możesz podziwiać na wystawach robotów. Nie bez znaczenia są również osiągnięcia Archimedesa, który prawdopodobnie opracował koło zębate i przekładnię. Znasz ją, chociażby z klocków LEGO, których używamy w Twój Robot na kursach robotyki.

Natomiast na terenie Azji, a konkretnie w Chinach w V w. p.n.e. pojawił się ojciec mechaniki – Yan Shi, który napisał dzieło poświęcone tej nauce. Według niektórych źródeł zbudował on mechaniczną figurę przypominającą dorosłego człowieka.

Teraz przenieśmy się do XIII wieku gdzie żył i pracował Ismail al-Dżazari, naczelny inżynier królestwa Anatolii. Był on geniuszem pochodzącym ze świata arabskiego, który wówczas był ośrodkiem skupiającym światłych i mądrych ludzi. Napisał on Księgę Wiedzy o Pomysłowych Urządzeniach Mechanicznych, w której znajdziesz m.in. automat do mycia rąk oraz pierwszą „zaprogramowaną” łódź z napędem mechanicznym.

W analogicznym okresie w Europie robotyka nie była znaną dziedziną aż do epoki Renesansu. Wraz z nią pojawił się Leonardo da Vinci, który w XV wieku opracował plan mechanicznego człowieka. Był to robot ubrany w zbroję, a wewnątrz niej znajdowała się kombinacja sznurków i rolek. Podnosił przyłbicę, siadał oraz poruszał rękoma. Dopiero sto lat później w Niemczech powstawały figurki grające na instrumentach, a w drugiej połowie XVIII wieku skonstruowano piszące i rysujące androidy. Może pamiętasz je z filmu „Hugo i jego wynalazek”.

Przełomowy moment

Jednak to prąd pozwolił na osiągnięcie spektakularnych rezultatów w robotyce. Pierwszej udanej próby zdalnego sterowania urządzeniem podjął się Nikola Tesla. W ten sposób z naszą opowieścią znaleźliśmy się w XX wieku. Jest właśnie rok 1948 i Amerykanin W. Grey Walter buduje roboty – Elmera i Elsie. Zauważ, że miały one czujniki i działaniem przypominały trochę znany Ci samobieżny odkurzacz. Później postęp robotyki wsparła informatyka oraz elektronika. Nastąpiło spore przyspieszenie w badaniach nad sztuczną inteligencją.

Prawa robotów wg Isaaca Asimova i Marka Tildena

Od drugiej połowy XX wieku napisano liczne, często wykluczające się normy dotyczące etyki maszyn myślących. My opowiemy tylko o dwóch z nich, które odzwierciedlają skrajne podejścia, jeśli chodzi o moralność androidów. Programowanie sztucznej inteligencji wiąże się z dużą odpowiedzialnością jej twórcy. Stąd Asimov będący pisarzem SF nakreślił cztery prawa, z czego nadrzędne mówi o tym, że robot nie może działać przeciwko ludzkości. Natomiast Tilden dał mechanizmom większą autonomię i napisał, że muszą one chronić siebie za wszelką cenę.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że ten wpis pomógł Ci, chociaż w jakimś drobnym stopniu zrozumieć czym była i jest aktualnie robotyka. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, to zapraszamy na nasze kursy i naukę programowania. Możesz zapisać się na darmową, próbną lekcję już dziś.