5 ciekawostek o LEGO, których możesz nie znać!
Od drewnianej kaczki po roboty LEGO
Czy wiesz, że pierwszą zabawką LEGO była drewniana kaczka? Był to rok 1932… Dawno? Zgadza się. Na początku lat pięćdziesiątych XX wieku linia produkcyjna wzbogaciła się o nową maszynę – wtryskarkę. Z jej pomocą zaczęto wytwarzać znane do dzisiaj klocki LEGO. Od 1998 roku zostały one wyposażone w czujniki elektroniczne oraz jednostkę centralną. Był to komputer RCX, którego jednym z ostatnich następców jest Mindstorms EV3. W ten sposób narodziły się roboty LEGO. Dzięki nim robotyka stała się nauką, którą dzieci poznają poprzez zabawę.
Etatowy budowniczy LEGO — czyli od pasji do pracy
Wyobraź sobie, że jest zawód, który łączy hobby z możliwością zarabiania prawdziwych pieniędzy. Jego polska nazwa brzmi Certyfikowany Profesjonalista LEGO. Zastanawiasz się, czym się on zajmuje? I tu pewnie Cię zaskoczymy – otóż buduje różne konstrukcje z klocków i mu za to jeszcze płacą! Osoba taka jest oficjalnym partnerem LEGO i działa na zlecenie tej firmy. Fascynujące? Owszem!
Klocki LEGO 2 × 4 na 1060 sposobów?
Jeśli nie wierzysz — przekonaj się samodzielnie. Do tego eksperymentu potrzebujesz dwa klocki LEGO z układem pinów 2 × 4. Dwa takie elementy możesz połączyć na 24 sposoby. Natomiast poszerzając ten zestaw o zaledwie jeden, liczba kombinacji wzrośnie do 1060! Pewien duński matematyk Søren Eilers użył do obliczeń komputera. Po tygodniu pracy maszyna podała wynik 915 103 765 możliwych połączeń 3 części 2 × 4! Była to poniekąd kontynuacja pracy, którą rozpoczął w 1972 roku Jorgen Kirk Christiansen. Kuzyn Klejda, późniejszego prezesa LEGO Group rozważał, jakie możliwości daje klocek o wymiarach 32 × 16 mm.
Dom z klocków LEGO, w którym można zamieszkać
To prawda – możesz przekonać się o tym na własne oczy. Budynek stoi w Danii w miejscowości Billund. Można w nim spędzić noc i skorzystać z basenu – są w nim… klocki. Został zaprojektowany przez Bjarke Ingles Group i powstawał przez cztery lata. Do jego wzniesienia użyto aż 25 milionów kolorowych elementów, takich samych jak z pewnością masz pod ręką. Powierzchnia całej konstrukcji to aż 12000 m2 i mieści ona 3 restauracje, salę konferencyjną oraz sklep LEGO.
LEGO na arenie SUMO
Pasjonuje Cię robotyka? Genialnie! Wyobraź sobie, że na całym świecie, w tym w Polsce, odbywają się różne zawody, w których biorą udział roboty LEGO. Jednym z krajowych wydarzeń jest SUMO. Organizatorem zmagań młodych robotyków jest Politechnika Warszawska i Twój Robot. Jeśli masz od 7 do 15 lat, nie czekaj i pokaż, co potrafisz! Będziesz mieć zaledwie 3 godziny na złożenie i uruchomienie bota. Ćwicz codziennie, a trofeum być może trafi w Twoje ręce!
Zainspiruj się klockami LEGO
Nie da się ukryć, że zabawa klockami LEGO to wspaniałe i kreatywne hobby. Pamiętaj, że warto rozwijać pasje swoje oraz dziecka – samodzielnie lub z pomocą specjalistów. Jeśli chcesz się przekonać, jak to robimy w Twój Robot – skontaktuj się z nami!