3 najważniejsze powody, dla których dzieci powinny uczyć się programowania

klawiatura komputerowa

Pytasz, po co dziecko uczyć programowania? Odpowiedzi jest wiele. Dla przykładu – w Japonii roboty zagościły w domach jako towarzysze dla seniorów. Potrafią komunikować się i zdobywać wiedzę o otoczeniu, zwyczajach. Świat XXI wieku potrzebuje wielu programistów i robotyków. Przeczytaj, dlaczego najmłodsi powinni zgłębiać programowanie dla początkujących.

Nauka programowania dla dzieci poprzez zabawę

Nauka, która sprawia przyjemność i radość przynosi lepsze rezultaty. Dlatego programowanie dla dzieci w TwójRobot polega na przekazywaniu wiedzy w trakcie zabawy. Dotyczy to zwłaszcza grup przedszkolnych, które w ten sposób poznają otaczający świat. Poniżej podajemy 3 konkretne przykłady obrazujące, dlaczego powinno uczyć się programowania już w dzieciństwie.

Na zajęciach z robotyki pokazujemy, że z klocków LEGO możliwe jest budowanie i ożywianie pojazdów

Są to pierwsze roboty, które nasi podopieczni samodzielnie programują. Przyjazne interfejsy do kodowania EV3 działają z wykorzystaniem bloczków z polecaniami. Należy je chwycić, przeciągnąć i upuścić we właściwym miejscu. W ten sposób Twój robot może jechać np. tylko po czerwonej linii. Wykorzysta do tego specjalny czujnik koloru. Uczeń ma do dyspozycji różne elementy, które w jakimś stopniu ograniczają jego wybór. Zatem realizując projekt, musi osiągnąć cel za pomocą dostępnych środków. Mając takie umiejętności, osoba staje się kreatywna i z łatwością rozwiązuje różne problemy – to kwintesencja kursu robotyki.

Zbudowany z klocków robot to nie tylko świetna zabawka, ale…

…prawdziwy obiekt do eksperymentowania, ulepszania kodu i poprawiania jego funkcjonowania. Można go optymalizować i rozwijać na wiele sposobów. Po każdej modyfikacji dzieci prawie natychmiast sprawdzają, czyli testują, czy robot działa. Ciekawość jest siłą napędową, która sprawia, że naturalnie chłoną wiedzę. W przypadku niepowodzenia starają się dowiedzieć, dlaczego takie nastąpiło i naprawiają błąd w kodzie. W razie trudności instruktor czuwa nad grupą i udziela wskazówek. Poza tym stawiamy na samodzielność i pracę zespołową.

Zajęcia z robotyki sprzyjają dzieleniu się wiedzą między rówieśnikami

Doskonale działa tu mechanizm komunikowania się. Świetnym przykładem jest programowanie z Minecraftem. Popularna gra zawojowała cały świat. Jej fenomen polega na możliwości rozbudowywania kolejnych części świata i dzielenia się nimi z przyjaciółmi. Warsztaty z budowania robotów to właśnie w dużym stopniu praca zespołowa. Dzięki niej kursanci uczą się, jak ważna jest współpraca w trakcie realizowania zadania.

Chcesz zapisać dziecko na naukę programowania? Skontaktuj się z TwójRobot!