Jak dziecko rozwija zdolność koncentracji podczas zajęć z robotyki?

Obecnie dzieciom bardzo trudno utrzymać koncentrację, szybko się rozpraszają i zniechęcają. Podpowiadamy, jak możesz ćwiczyć z dzieckiem samodzielnie w domu. Jeżeli poszukujesz ciekawych i kreatywnych zajęć dla swojej pociechy – receptą mogą być kursy z robotyki. Warsztaty od TwojRobot.pl dostosowane są do aktualnej wiedzy i umiejętności Twojej pociechy, pomogą wypracować dziecku umiejętność koncentracji, logicznego myślenia, wyobraźnię przestrzenną, dobra zasady pracy w grupach czy umiejętności manualne.

 

Cenna umiejętność koncentracji na zadaniu

Koncentracja to umiejętność skupiania i utrzymywania uwagi na ściśle określonych zadaniach. Dzięki niej jesteśmy w stanie kierować naszą uwagą, dostrzegać i robić to, co jest dla nas ważne w danym momencie. Funkcją koncentracji jest wykonanie określonego zadania, osiągnięcie celu, rozwiązanie problemu, czy zrozumienie ważnego zagadnienia. Wysoka umiejętność koncentrowania uwagi wiąże się z lepszą pamięcią, zdolnościami przestrzennymi oraz logicznego myślenia. Niestety, koncentracja łatwo ulega rozproszeniu, w takiej sytuacji trzeba ponownie włożyć wysiłek, aby ją utrzymać.

Wśród cech koncentracji wyróżnimy najważniejsze, czyli:

  • selektywność,
  • czujność,
  • podzielność,
  • przerzutność.

Powyższe cechy zalezą od wieku i systematycznego ćwiczenia koncentracji.

Zadania dostosowane do wieku i umiejętności

Istotą nauki sztuki koncentracji u dzieci jest stopniowanie trudności. Warto stawiać przed dzieckiem zadania będące wyzwaniem, ale możliwe do wykonania. Niepowodzeniem można doprowadzić do frustracji, a także zmniejszenia pewności siebie. Zwróć uwagę na psychofizyczny etap, na którym znajduje się pociecha. Zbyt łatwe zadania mogą hamować rozwój, a nawet wzbudzać niechęć.

Przygotowaliśmy kilka wskazówek, dzięki którym wzmocnisz uwagę dziecka:

  • dostosuj zadanie do wiedzy i umiejętności dziecka,
  • zadbaj o trochę ruchu, aktywności fizycznej,
  • planuj z dzieckiem rytm dnia, kolejny dzień.

Możesz zaangażować pociechę w gry zręcznościowe doskonalące refleks czy zabawy edukacyjne pobudzające mózg oraz ćwiczące spostrzegawczość i pamięć. Najlepiej jednak postawić na połączenie ćwiczeń manualnych z ćwiczeniami pamięciowymi.

Skupienie na celu zadania

Większość ludzi w dorosłym życiu nie osiąga celów, ponieważ traci koncentrację, a następnie motywację i ostatecznie rezygnuje ze swoich zamierzeń.

Dlatego też cel zadania dla dziecka powinien być jasno określony i namacalny, dziecko powinno wiedzieć, do czego dąży, np. celem zabawy klockami może być budowa robota i sprawienie, że będzie wykonywał określone polecenia. Podczas warsztatów z robotyki dzieci uczą się osiągać cele w trakcie pracy w grupie. Każdy ma jasno wyznaczone zadanie, od którego zależy powodzenie misji. Rozproszenie może skutkować tym, że roboty nie zadziałają, co dodatkowo motywuje maluchów do utrzymania stanu skupienia.

Ćwiczenia na spostrzegawczość i pamięć

Warto podkreślić, że umiejętność koncentracji daje się trenować i usprawniać. Oznacza to, że Twoje dziecko może nauczyć się „kierować” swoją uwagą przez odpowiednie ćwiczenia. Warto takie ćwiczenia wpleść w rytm dnia codziennego w domu i powtarzać je w miarę regularnie. Zadania powinny być ciekawe i urozmaicone. Mogą mieć charakter zarówno ćwiczeń fizycznych, jak i umysłowych.

Przykładowymi ćwiczeniami mogą być:

  • czytanie bajek i pisanie streszczeń,
  • układanie puzzli, budowanie z klocków LEGO,
  • rozpoznawanie dźwięków i śpiewanie piosenek,
  • rysowanie oburącz szlaczków i pisanie literek.

Oczywiście lista propozycji nie jest skończona, wiele zależy od kreatywności rodziców i wieku podopiecznych. Ważne, żeby ćwiczenia angażowały kilka zmysłów równocześnie i miały przemienność form: np. aktywność umysłowa, a następnie fizyczna, a także by tematycznie interesowały dziecko.

Postaw na zajęcia z robotyki i rozwój swojego dziecka!

Umiejętność skupiania uwagi jest szczególnie ważna u dzieci oraz młodzieży, gdyż często to właśnie u jej podstaw leżą problemy w nauce. Receptą na tego typu trudności mogą okazać się kursy z robotyki. Oferta zajęć pozalekcyjnych TwojRobot.pl obejmuje kursy z robotyki LEGO, programowanie w Scratchu lub Pythonie. Dla miłośników Minecrafta przygotowaliśmy także specjalne kursy programowania. Zapoznaj się z naszą ofertą już dziś!