Dzieci budują roboty na Politechnice!


Dzieci budują roboty na Politechnice!

Dzieci budują roboty na Politechnice!

Już niedługo, bo po raz piąty odbędą się w Warszawie, na Politechnice Warszawskiej ZAWODY SUMO ROBOTÓW.

Jest to niesamowita atrakcja zarówno dla dzieci, jak i rodziców. Dzieci przyjeżdżają z całej Polski, aby wziąć udział w tym fantastycznym konkursie. Ale nie chodzi tutaj o samą walkę, lecz o to kto będzie walczył.

Zanim rozpocznie się widowisko na ringu zespoły muszą zbudować taką konstrukcję – robota, która będzie w stanie pokonać przeciwnika.

Zanim jednak opowiem o samych zawodach

Zanim jednak opowiem o samych zawodach
Dowiedzmy się najpierw co to sumoroboty!

Sumoroboty są to konstrukcje robotów tworzonych przez dzieci podczas zawodów.

Wymiary są zależne od tego jakie wymagania są zawarte w regulaminie konkursu. Roboty muszą poruszać się autonomicznie. Charakteryzują się tym, że wyposażone są w czujniki sensoryczne, silniki i sterownik.

W przypadku robotów, które mają wziąć udział w konkursie majowym na Politechnice Warszawskiej, to będą konstruowane z zestawów LEGO Mindstorms lub EV3, sterowników, 2 silników oraz czujnika koloru.

Zanim jednak dojdzie do walki.

Zanim jednak dojdzie do walki.

Zadaniem zespołów jest zbudowanie i zaprogramowanie robota, który będzie spełniał wszystkie punkty regulaminu i będzie w stanie wyeliminować przeciwnika. Wszystkie te elementy wykonywane są podczas zawodów. Uczestnicy konkursu pracują w dwuosobowych zespołach i mają 3 godziny na wykonanie swojej konstrukcji.

Skąd pomysł na taki konkurs ?

Skąd pomysł na taki konkurs ?
Zawody Robotów SUMO

A stąd, że są one wzorowane na prawdziwych japońskich walkach sumo. Podobieństwo przede wszystkim leży w tym, iż zadaniem robota jest zepchniecie przeciwnika z ringu.

Bohaterowie konkursu toczą walkę na powierzchni w kształcie czarnego koła – czyli ringu, który jest ograniczony białym magnesem.

Cała walka może być złożona z paru rund, zazwyczaj 3, trwających ok. 3 minuty ( każda).

Przed rozpoczęciem rozgrywki

Przed rozpoczęciem rozgrywki

Na początku ustalana jest kolejność ustawiania robotów. Kolejność w pozostałych rundach, jest zależna od tego, kto zwyciężył w poprzedniej.

Mogą być ustawione w dowolnym miejscu, natomiast koniecznie przed linią startu ustalaną przez sędziego. Po umieszczeniu robota na polu walki, uczestnik nie może już zmienić jego położenia. Na sygnał rozpoczęcia rundy i odczekaniu 5 sekund, rozpoczyna się całe widowisko. Zbyt wczesny start robota oznacza dodanie punktu dla przeciwnika

Światowe zawody robotów

Światowe zawody robotów
RoboGames - San Mateo, Kalifornia

Jednymi z największych światowych zawodów robotów są zawody odbywające się w Kalifornii w San Mateo. Dwa lata temu pojawiło się na nich aż 214 zespołów z 20 krajów świata. Walka toczyła się o 50 złotych medali. Twórca zawodów David Calkins nazwał je RoboGames

Zawody są podzielone na dziewięć dyscyplin: piłka nożna, sumo, roboty humanoidalne, roboty autonomiczne, roboty bojowe, roboty artystyczne, kategoria otwarta, liga dziecięca i autonomiczne pojazdy

Polska drużyna też tam była!

Polska drużyna też tam była!

W wydarzeniu wzięła udział również polska drużyna Magnat Cyber Forge Team, która zdobyła złoty medal w kategorii mikrosumo

Inne zawody robotów odbywają się również w innych częściach Stanów Zjednoczonych, Meksyku, Pradze, Wiedniu.

W Polsce podobne zawody odbywają się w Gdańsku, Wrocławiu, Bydgoszczy.

Zawody robotów na Politechnice

Zawody robotów na Politechnice

W zawodach biorą udział przede wszystkim studenci. Natomiast w zawodach organizowanych przez nas bohaterami są dzieci, które wykorzystują swoje umiejętności zdobyte podczas zajęć organizowanych przez TwójRobot.pl.

Dzięki naszej ofercie dzieci mogą rozwinąć logiczne myślenie, nauczyć się pracy w grupie, a przede wszystkim programowania. Umiejętności zdobyte na zajęciach umożliwiają dzieciom samodzielne zbudowanie i zaprogramowanie robota

Przyjdźcie i Zobaczcie to sami!

Przyjdźcie i Zobaczcie to sami!

Najbliższe Zawody Robotów SUMO odbędą się 21 maja na Politechnice Warszawskiej, na Wydziale Transportu – start od godziny 10.

Zabierzcie rodziców i przekonajcie się, jaka to fajna zabawa. Może za rok i wy będziecie uczestnikami Zawodów Sumorobotów?Źródło zdjęć: http://www.mcft.eu/